Tavşanlı Küçük Sanayi Sitesinde, Kaymakam Yüksel Kara ve beraberindeki heyet Milli Eğitime devredilecek olan okulun incelemelerini yaptı.

Son 3 yıl içerisinde yapılan çalışmalar ile Yasin Demirci başkanlığında atılım gerçekleştiren Küçük Sanayi Sitesindeki incelemelere Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, AK Parti İlçe Başkanı Bilal Kıyak, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Efe, Küçük Sanayi Sitesi yönetimi ve beraberindeki heyet katıldı.

Burada yapılan çalışmaları ve esnafı ziyaret eden Kaymakam Yüksel Kara gazetecilere şu açıklamalarda bulundu, ” Küçük Sanayi Sitemiz her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Biz de buradaki gelişmeleri yakından takip etmek için özellikle incelemeler için geldik. Gerçekten buradaki gelişmelerden oldukça memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. 1062 işyerinin bitmeye yakın olduğunu, yapılaşması ile alt yapısı ve ruhsatlı modern bir sanayi sitemiz olacak görünüyor. Burada güzel işlerin olması bizleri son derece memnun etti. Burada sadece işyerleri değil, aynı zamanda okul olsun, cami olsun sosyal anlamda çalışmalar da var. Toplam 10 derslikli okul Milli Eğitime tahsisli yapılacak. Burada çeşitli yüksek teknoloji ağırlıklı eğitimler de verilecek. Özellikle iş dünyamızın arzu ettiği, eksikliğini hissettiği, nitelikli iş gücüne hitap edecek ve bu eksikliği gidereceğine ortadan kaldıracağına inanıyorum. Arzu ettiğimiz sanayi ve üniversite işbirliği burada gerçekleşiyor. Bu anlamda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum, burada çalışan esnafımıza hayırlı bol bereketli kazançlar diliyorum.”

Ak Parti İlçe Başkanı Bilal Kıyak,  “Küçük sanayii sitemiz müthiş bir alanda, fiziki ortamları gerçekten de esnafımızın çalışma ortamına yaraşır bir şekilde oluşturulma çabası gerçekten bizleri de çok mutlu etti. Malum şehir içindeki sanayii sitemizin fiziki alanlara uygun ortamlar değil. Bu yapılan çalışmalar tamamlandığında hem idari anlamda hem de esnafımızın rahat ortamlarda çalışma anlamında ayrıca Milli Eğitimle bir arada çalışma yapıldığı için proje itibariyle gerçekten çok güzel. Tüm esnaf arkadaşların katkısyla ortaya çıkan bu alanın tüm esnaflarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Efe ise, ” Bugün Küçük Sanayimize inceleme için geldik. 40 yıllık bir sanayidir fakat son 3 yılda gelişim atağı ile farklı sosyal tesisleri ile tamamlanma aşamasında.  1060 civarı işyeri olan, okulları olan, Camisi, çevre düzenlemeleri ve kamera sistemleri ile güzel bir çehreye sahip olacak. Küçük sanayilerin değeri farklıdır. Küçük sanayi organize sanayilerden çok daha değerlidir, sonrasında Organize sanayi ve ihracata giden bir ilk adımdır. Şu ana kadar emeği geçen tüm yönetici arkadaşlara teşekkür ediyorum. Kuruluşundan ve 1979 yılından bu yana özellikle Yasin başkanımıza son 3 yılda yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Dışarı göç veren bir ilçeyiz ve bu göçün önlenmesi buralara yatırım yapılması ile olur.  Bölgemize ve esnafımıza hayırlı olsun. Bölgemizin kalkınmasına büyük katkısı olacaktır. Fedakarlık yapıp buralara yatırım yapan esnafımıza teşekkür ediyorum. ” dedi.

Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanımız  Başkanı Yasin Demirci, yapılan çalışmaları ise şu şekilde değerlendirdi, ” Sanayimize her zaman desteğini esirgemen Kaymakamımız Yüksel Kara Beyfendiye teşekkür ediyorum. Esnaf camiamızı Avrupa standartlarına yükseltebilmemiz için eğitim sanayii işbirliğini yapmamız lazım. Bugün tüm okullara ayırdığımız yerleri gezdik. Allah nasip ederse esnafımızın buralarda son teknolojiyi yakalayıp kullanabilmesi için devamlı eğitim verilebilecek yerler olması bizin esnafımızı biraz daha ileriye götürebilecek kalkındırabilecek seviyede olması için gayret ediyoruz. Bizim sloganımız şu “esnafımız büyürse ülkemiz büyür” bu prensiple çalışmaktayız. Tavşanlı da yapmış olduğumuz Küçük Sanayii Sitesini Türkiye’de örnek gösterilen bir sanayii sitesi yapma hedeflerimiz var. Burada sadece iş merkezi değil iş geliştirme merkezi iş eğitim merkezi, ortak kullanım merkezi gibi bu bütün esnafımız için son derece önemli. Esnafımızın alamayacağı yüksek fiyatlarda ki CNC tezgahlarını kooperatifimiz alarak esnafımızın hizmetine sunacaktır. Bu da esnafımızı makina gücü ve derdi altına girmeden üst düzeyde kaliteli iş yapabilme standartlarına eriştireceği için ortak kullanım tesisi son derece önemli. Bugün milli eğitim için hazırladığımız okulumuzun bir tanesine proje merkezi yani bizim esnafımıza proje yazmak için de orada kurul oluşturulacak. Esnafımızın her türlü imkanları inşallah sağlanacak . Kaymakamımız Yüksel Kara beye ve katılan tüm protokolümüze teşekkür ediyorum.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Salim Karaboğa ise eğitim alanında yapılan bu çalışmaları şu cümleler ile değerlendirdi,” Mesleki eğitimin gelişmesi anlamında Tavşanlı ‘da yapmış olduğumuz çalışmaların önemli ayaklarından biriside sanayii ile meslek eğitimini birbirine yaklaştırmak planımız vardı bizim. ayrıca Yasin Demirci başkanımızla Milli Eğitim Bakanlığımızın imzalamış olduğu protokol çerçevesinde bu alanda bizim yatılı mesleki eğitim merkezi yapma çalışmalarımız hali hazırda devam ediyor, onların ilk basamağı olan mesleki eğitimi sanayiye taşıma çalışmaları hem de yeni yapılacak okul çalışmamızın ormandan tahsil edilerek yerinin belirlenmesi amacıyla bugün çalışma ziyareti gerçekleştirdik. Mesleki eğitimin sanayiye taşınma çalışmalarının ilk etabı tamamlanmış durumda. Tavşanlı Kaymakamımız Yüksel Kara beye, Yasin Demirci Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.