Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri ile sağlanmasını yaygınlaştırma  çalışmalarına ilk dâhil olan Küçük sanayi sitelerinden biri olma yolu açılacak.

Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara ve Ticaret İl Müdürü İsmail Hakkı Uygun’un önerileri ve takipleriyle, Tavşanlı Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Yasin DEMİRCİ’nin   davetiyle, Tavşanlı’ya gelen  Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami SEYMENOĞLU  Tavşanlı Protokolü ve çevre ilçelerin sanayi sitesi kooperatif Başkanlarıyla  Sanayide   buluştular. Ticaret İl müdürü İsmail Uygun’unda katıldığı toplantıda, Başkan Demirci, Başkanlıklarını yaptığı Tavşanlı Madeni Eşya Sanatkarları Odası, Tavşanlı  küçük sanayi sitesi, Esnaf Kefalet kooperatifleri hakkında brifing verdi. Bir dosya sundu. Toplantının ardından yerinde Küçük Sanayi Sitesi projeleri incelendi.

Küçük Sanayi sitesinde, esnafın elektriğini güneşten elde etmesi, bunun yanı sıra, arazide kurulacak GES tesisleri ile, devlete elektrik satabileceği projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.  Elektrikte yerli kaynakların değerlendirilmesi kapsamında, genel müdürlükten de destek bulan Demirci, önümüzdeki günlerde, sanayici esnafıyla, bu önemli konuyu karara bağlayacaklarını açıkladı.

Tavşanlı Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili yeni destek ve projelerin uygulanabilmesinde çabalarını sürdüren Başkan Demirci, Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu’nun ziyaretinin ardından yeni bir projeyi de gündeme aldı. Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara ve Ticaret İl Müdürü İsmail Hakkı Uygun, sanayi sitesi ziyaretine de iştirak ederek, desteklerini sürdürdüler.

Genel Müdür SEYMENOĞLU’ndan Tavşanlı Sanayi Sitesine Övgü ve Destek Sözü

Seymenoğlu,   Küçük Sanayi Sitesindeki incelemelerinin ardından bir açıklama yaptı. Tavşanlı Küçük Sanayi Sitesindeki yenilikçi ve gelişmeye odaklanan çabaları takdirle karşıladıklarını ifade ederek, şöyle konuştu: Başkan Demirci bizi ziyaret ederek, Sanayi sitesindeki çalışmalarını anlattı. Yenilenebilir enerjiye duydukları ilgiye değindi. Biz de programımıza Tavşanlı’yı  dahil ettik. Bakanlığımızın  100 günlük eylem planı kapsamında da yaralan Küçük sanayi sitelerinin sürdürülebilir bir model olan yenilenebilir enerji kooperatifleri ile yaygınlaştırma çalışmaları sürüyor. Burada da sanayicimizin güneş enerjisi ile ilgili olumlu çabalarını gördük. Biz bu konuda destek vereceğiz. En kısa zamanda uzmanlarımızı görevlendireceğiz. Milli Kaynaklarımızın kullanılması hem sanayicimize hem de ülke ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır. Burada işyerlerinde uygulanabilir. Bizdeki alternatifleri değerlendirerek önümüze koyacağız. Devlet ihtiyaç dışındaki üretilen enerjide çatıda 24 kuruşa, arazide 13.3 cente alıyor. Gittikçe artan enerji ihtiyacında, yerli kaynakların kullanımı çok daha önem kazanıyor. Biz de elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi. Küçük Sanayi sitesi yönetimini bu girişimci faaliyetlerinden ve ilgilerinden dolayı kutladı.

Başkan Yasin Demirci, Seymenoğlu’nun ziyaretini değerlendirerek, yaptığı açıklamada; Yenilenebilir Enerji için  çalışmaların en kısa sürede başlayacağını söyledi. Demirci; Genel Müdürümüz Arif Sami Seymenoğlu’nun Tavşanlı Sanayici esnafına gösterdiği ilgiye ve ziyaretine çok teşekkür ediyoruz. Ziyaretleriyle, açıklamalarıyla ve destek sözü ile ufkumuzu aydınlattılar. Çok yakın bir zamanda sanayi sitemizdeki esnafımızla gündemimiz, hem esnafa hem de ekonomiye katkı sağlayacak Güneş elektrik tesisleri olacak. Genel Müdürümüz, bunun fizibilite ile ilgili uzman desteğini açıkladı. Uzmanlarımız, sanayi esnafının ihtiyacı olan enerjiyi ve uygun alanın etüdünü yapacaklar. Bu ekiple, üyelerimizi toplayıp, istişarelerde bulunacağız. İşyerlerinin çatılarında ve arazinin uygun olan yerinde tesislerin kurulmasını değerlendireceğiz. Bu tesislerle Enerji sorunu çözülürken, 5 yıl sonra da elektrik satışı ile kazanca geçeceğiz. Esnafın enerjisi bedava geldiği gibi, satışla da kazanca geçeceğiz. Bütün sanayi sitesi esnafı bu işin içinde olmalı. Devletin desteklerinden istifa etmek daha da gelişmek zorundayız. Hem kendimiz hem de memleketimiz için. Genel Müdürümüz, kooperatifin bütün projelerin inceledi. Yerinde gördü. Şantiye binasında sorunlarımızı dinledi. Odamız ve Kooperatifimizle ilgili dosyayı inceledi. Bize Memleketimizin  kalkınması için ne gerekiyorsa yapacağız, yapıyoruz, dedi. Bu arada Tavşanlı Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanımız, Ziraat Odası Başkanımız, Kütahya İl Ticaret Müdürümüz de her zaman oldukları gibi bu ziyarette de bizi yalnız bırakmadılar. “ diye konuştu.